Bakıda sərgi iştirakçıları və stend qurucuları üçün 6-cı intensiv praktiki seminar keçirilir
2025-ci ilin 24 fevral tarixində Bakıda sərgi iştirakçıları və stend qurucuları üçün "Sərgilərdə İştirakın Səmərəliliyini Necə Artırmaq Olar" mövzusunda intensiv praktiki seminar keçirilir. Tədbir Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyasının (ASTA) təşkilatçılığı ilə "Radisson Hotel Baku" mehmanxanasında baş tutur.
Tədbirin açılış mərasimində Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyasının idarə heyətinin sədri Fərid Məmmədov çıxış edib. Seminarda sərgi təşkilatçıları, stend qurucuları, ASTA-nın üzvləri və sponsor şirkətlərin nümayəndələri iştirak edirlər.
Artıq 6-cı dəfədir ki, baş tutan seminarın məqsədi sərgi təcrübəsini sistemləşdirərək iştirakçılara "özünə kənardan baxmaq" imkanı yaratmaq, sərgilərə hazırlıq zaman ən çox rast gəlinən səhv və stereotiplərdən qurtulmaqdır.
İntensiv praktiki seminarı 25 illik sərgi təcrübəsi olan və 10-dan çox ölkədə sərgi iştirakçılarına 1000-dən çox praktiki təlimlər keçmiş "EkspoEffekt" sərgi konsaltinq agentliyinin Baş direktoru Nikolay Karasev aparır. Təcrübəli mütəxəssis iştirakçılara real hallardan və nümunələrdən istifadə edərək, sərgilərdə effektivliyi artırmağın yollarını nümayiş etdirir. Seminar 2006-cı ildən bəri 25.000-dən çox iştirakçıya xidmət göstərib və yüksək loyallıq indeksi (NPS) ilə tövsiyə olunur, bu da iştirakçıları yenidən bu seminara qatılmağa təşviq edir.
İştirakçılar üçün təşkil edilmiş "Sərgilərdə iştirakın səmərəliliyini necə artırmaq olar" mövzulu seminarda sərgi tədbirlərinin xüsusiyyətləri, iştirakçılar üçün tipik səhvlər və stereotiplər, sərgidə uğurun təməlini qurma yolları, sərgi stendinin düzgün təşkilatı, xidmət və məhsulların təqdimatı mövzuları müzakirə edilir.
Stend qurucularına həsr olunmuş “Sərgi stendlərini necə yaratmaq və satmaq olar” mövzulu seminarda isə müasir sərgi stendinin tələbləri, funksional zonaların təşkil edilməsi və məhsul təqdimatının optimallaşdırılması haqqında məlumatlar verilir.
Seminarda sərgi iştirakçıları öz uğur hekayələrini, sponsor şirkətlər isə uğurlu təcrübələrini seminar iştirakçıları ilə bölüşüblər.
Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) aktiv şəkildə tədbirlər təşkil edir və bu 2025-ci ildə keçirilən artıq ikinci tədbirdir.

В Баку проходит 6-й практический интенсивный семинар для участников выставок и строителей стендов
24 февраля 2025 года в Баку проходит практический интенсивный семинар для участников выставок и строителей стендов на тему «Как повысить эффективность участия в выставках». Мероприятие организовано Ассоциацией Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA) и проходит в отеле «Radisson Hotel Baku».
На церемонии открытия мероприятия выступил председатель правления Ассоциации Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA) Фарид Мамедов. На семинаре присутствуют организаторы выставок, строители стендов, члены «ASTA» и представители спонсорских компаний.
Семинар, который проходит уже в шестой раз и направлен на систематизацию выставочного опыта, даст участникам возможность «посмотреть на себя со стороны» и избавиться от распространенных ошибок и стереотипов, возникающих в процессе подготовки к выставкам.
Практический интенсивный семинар проводит Николай Карасев, директор Агентства выставочного консалтинга «ЭкспоЭффект», с 25-летним опытом работы в сфере выставок и более чем 1000 практических тренингов для участников выставок в более чем 10 странах. Опытный эксперт демонстрирует  участникам эффективные методы повышения результативности на выставках, опираясь на реальные кейсы и примеры. С 2006 года в семинаре приняли участие более 25 000 человек. Он рекомендован с высоким индексом лояльности (NPS), что подтверждает его ценность и востребованность среди профессионалов, которые возвращаются на обучение вновь.
На семинаре на тему «Как повысить эффективность участия в выставках» обсуждаются особенности выставочных мероприятий, типичные ошибки и стереотипы участников, способы закладки основы успеха на выставке, правильная организация выставочного стенда, а также представление услуг и продукции.
На семинаре для строителей стендов на тему «Как создавать и продавать выставочные стенды» рассматриваются требования к современным выставочным стендам, организация функциональных зон и оптимизация представления продукции.
В процессе семинара участники выставок поделились своими историями успеха, а компании-спонсоры поделились успешными кейсами.
Ассоциация Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA) активно организует мероприятия, и это уже второе событие, проведенное в 2025 году.