AITF 2023: Turizm sərgi sənayesinin uğurlu canlanması
Aprelin 6-da Bakı Ekspo Mərkəzində "Caspian Event Organisers" şirkəti tərəfindən təşkil edilmiş AITF 2023 - 19-cu Azərbaycan Beynəlxalq Turizm və Səyahət Sərgisi öz işini başa çatdırıb.
Pandemiyanın başa çatmasından sonra AITF 2023 turizm sənayesinin peşəkarları üçün çoxdan gözlənilən tədbir oldu. Sərgi sənayesinin intibahını simvolizə edən bu tədbir, əlbəttə ki, əvvəlki layihələr kimi böyük miqyaslı olmasa da, ölkənin turizm sənayesinin bərpası üçün tendensiyaları uğurla nümayiş etdirdi. Burada beynəlxalq və yerli şirkətlər bazar tələblərini və istehlakçıların marağını qiymətləndirir, rəqabət mühitini öyrənir və inkişaf strategiyasını hazırlayır.
Dünyanın on beş ölkəsindən əllidən çox şirkət və təşkilat ziyarətçiləri turizm məhsullarının effektiv təqdimatları və bütün dünya üzrə cəlbedici səyahət təklifləri ilə cəlb edən stendlər qurmuşdur. Belarus, Polşa, Özbəkistan və Çexiyanın birləşmiş milli stendləri peşəkarların xüsusi marağına səbəb oldu. Xarici iştirakçıların əksəriyyəti Azərbaycan bazarı üçün xüsusi turizm məhsulları yaratmağa, yerli turistlərin diqqətini maraqlı marşrutlarla, mədəni dəyərlərlə və dadlı milli yeməkləri ilə cəlb etməyə çalışırlar.
Dünyanın müxtəlif ölkələrindən VIP-qonaqlar Azərbaycanın turizm məhsullarını böyük maraqla öyrəniblər; eyni zamanda qeyd edilib ki, bu sahədə prioritetlərdən biri artıq ilk marşrutların çəkildiyi Qarabağ regionunda turizmin yaradılması və təşviqi olub.
Bir çox iştirakçı turizm əlaqələrinin gücləndirilməsində vacib amil kimi bir sıra ölkələrə birbaşa aviareyslərin açılmasını və ev sahibi tərəflərin imkanlarının genişləndirilməsini göstərdi.
Sərgi rəqəmsal texnologiya dövründə işgüzar əlaqələrin qurulmasının digər formaları üzərində üstünlüyünü bir daha nümayiş etdirdi. Canlı ünsiyyət əvəzolunmaz və çox dəyərlidir. AITF 2023-ün qonaqlarının çoxu bunu vurğuladı.
Bu tədbirin nəticələri iştirakçı şirkətlərin çoxu üçün xoş sürpriz oldu.
İşgüzar əlaqələr və potensial əməkdaşlıq ilə bağlı aparılan müzakirələr müalicəvi-sağlamlıq turizmi, kruiz sənayesi, aviaşirkətlər və s. sahəsində B2B görüşlər və danışıqlar ilə tamamlandı.
Qeyd etmək lazımdır ki, gələn ilin sərgi iyirmi illik yubileyini qeyd edəcək və iştirakçılar ümid edir ki, sərgi pandemiyadan əvvəlki səviyyəsini bərpa edəcək və daha çox xarici qonaqları cəlb edəcək.

AITF 2023: успешное возрождение туристической выставочной отрасли
6 апреля в Баку Экспо Центре завершила работу 19-я Азербайджанская Международная Выставка «Туризм и Путешествия» AITF 2023, организованная компанией «Caspian Event Organisers».
После завершения пандемии, AITF 2023 стала долгожданным событием для специалистов в индустрии туризма. Это мероприятие, символизирующее ренессанс выставочной отрасли, конечно, не такое масштабное, как предыдущие проекты, но успешно продемонстрировало тенденции восстановления туристической отрасли страны, где международные и местные компании оценивают потребности рынка и интерес потребителей, изучают конкурентную среду и разрабатывают стратегию развития.
Свыше пятидесяти компаний и организаций из пятнадцати стран мира оборудовали яркие стенды, которые привлекали посетителей эффектными презентациями турпродуктов и заманчивыми предложениями путешествий по всему миру. Особый интерес профессионалов вызвали объединенные национальные стенды Беларуси, Польши, Узбекистана и Чехии. Большинство иностранных участников стремятся создавать специальные турпродукты для азербайджанского рынка, привлекать внимание местных туристов интересными маршрутами, культурными ценностями и вкусными национальными блюдами.
ВИП-гости разных стран мира с большим интересом изучили азербайджанские турпродукты; при этом было подчеркнуто, что одним из приоритетов в этой сфере стало создание и продвижение туризма в Карабахском регионе, куда уже проложены первые маршруты.
Важным фактором укрепления туристических связей многие участники назвали открытие новых прямых авиаперелетов в ряд стран и расширение возможностей принимающих сторон.
Выставка еще раз продемонстрировала свое превосходство над другими формами налаживания деловых контактов в эпоху цифровых технологий. Живое общение незаменимо и очень ценно. Это подчеркнули многие гости AITF 2023.
Результаты данного мероприятия стали приятным сюрпризом для многих компаний-участников.
Деловые контакты и обсуждения потенциального сотрудничества дополнялись В2В встречами и переговорами в области медицинского и оздоровительного туризма, круизной индустрии, авиаперелетов и пр.
Стоит отметить, что в следующем году выставка отметит свой двадцатилетний юбилей, и участники надеются, что она вернется к допандемийному уровню и привлечет еще больше иностранных гостей.