Qafqazın əsas cazibəsi xalqlarımızın qonaqpərvərliyidir!
- Yaxın gələcəkdə Azərbaycan və Dağıstan arasında quru sərhədlərinin açılmasını səbirsizliklə gözləyirik, bu da təkcə nəqliyyat-logistika, sənaye və iqtisadiyyatın digər sahələrində deyil, həm də turizm sahəsində qarşılıqlı əlaqələrimizin səviyyəsinə müsbət təsir göstərəcək. AITF 2023-də iştirak bu istiqamətdə növbəti addımdır.
AITF sərgisi ilə ilk dəfə əməkdaşlıq etmirik. Düşünürəm ki, gələcəkdə də iştirak etməyə davam edəcəyik. Bu il Dağıstan sərgidə Dövlət Regional Turizm Təşkilatı və özəl turizm agentliklərini əks etdirən böyük stendlə təmsil olunur. Dağıstanın nümayiş etdirəcəyi çox şey var. Bizim bir çox təbiət və tarixi abidələrimiz, sizinlə ortaq olan Xəzər dənizimiz var. Və Qafqaz regionu üçün səciyyəvi olan ən mühüm cazibə xalqlarımızın xoş qonaqpərvərliyidir.
Bakıda keçirilən sərgiyə dəvət üçün bir daha təşəkkür etmək istərdim. Məncə, hər hansı bir sərgi tanıtımın əsas elementlərindən biri, istənilən sahənin inkişafının hərəkətverici amilidir. Bunlar hakimiyyət və biznes nümayəndələrinin, müxtəlif regionların və ölkələrin bir-biri ilə tanış olduqları və lazımi məlumatları birbaşa mübadilə etmək, əlaqələr qurmaq və sahib olduqları məhsul və təklifləri həyata keçirməyə başlamaq imkanı əldə etdikləri platformalardır. Və AITF sərgisi bunu uğurla təsdiqlədi!

Главная достопримечательность Кавказа – гостеприимство наших народов!
- Мы с нетерпением ждем открытия сухопутных границ в ближайшем времени между Азербайджаном и Дагестаном, что, безусловно, положительно отразится на уровне наших взаимосвязей не только в транспортно-логистической, промышленной и других сферах экономики, но и в области туризма. Участие в AITF 2023 является очередным шагом в этом направлении.
Мы сотрудничаем с выставкой AITF не первый раз. Думаю, продолжим участвовать и в будущем. В этом году Дагестан представлен на выставке большим стендом, отражающим государственную региональную туристическую организацию и частные турагентства. Дагестану есть, что показать. У нас много природных и исторических памятников, общее с вами Каспийское море. И самая главная достопримечательность, характерная для Кавказского региона – доброе гостеприимство наших народов.
Хотел бы еще раз поблагодарить за приглашение на выставку в Баку. На мой взгляд, любая выставка является одним из основных элементов продвижения, драйвер развития любой отрасли. Это площадки, на которых представители власти и бизнеса, различных регионов и стран знакомятся друг с другом и получают возможность напрямую обменяться необходимой информацией, наладить взаимосвязь и приступить к реализации тех продуктов и предложений, которыми они обладают. И выставка AITF успешно это подтвердила!